Propad na okraj společnosti – bezdomovectví

V životě člověka se střídají chvíle radostné s těmi obtížnějšími. Pokud tu naši vlastní krizi ustojíme, jistě nám ve výsledku přinese mnohá poznání a může nás nasměrovat do dalšího života. Jsou však i mezníky v životě, s nimiž se ne každý dokáže vyrovnat. Důsledkem ztráty zaměstnání např. může být jistá doba nezaměstnanosti, rekvalifikace a nalezení uplatnění v jiném oboru. Důsledkem však může být též např. neschopnost platit za bydlení a ztráta střechy nad hlavou. Pak se veškerý dosavadní život roztříští a zbude jen nehezké označení „bezdomovec“.

Bezdomovectví bývá definováno jako stav bezprostřední krize, kdy se člověk ocitá bez trvalého domova. Bezdomovce je možné označit za zjevné (využívají existující služby, a tedy o nich víme), skryté (nemají přístřeší, avšak nevyužili dostupných služeb) či potenciální (osoby, které jsou ohrožené ztrátou domova).

Kdo je nejvíce ohrožen?

Bezdomovectvím jsou nejvíce ohroženi lidé dlouhodobě nezaměstnaní, senioři, lidé handicapovaní či příslušníci etnických minorit a migranti. Více jsou ohroženi muži a spíše lidé staršího či středního věku. Mezi bezdomovci jsou též často lidé závislí.

Menší procento žen mezi bezdomovci bývá objasňováno zejména větší orientací žen na sociální vztahy. Ženy mají tedy širší sociální síť a v krizi se mají na koho obrátit. Naproti tomu se muži často ocitnou osamoceni a bez možnosti požádat o pomoc někoho blízkého.

Příčiny bezdomovectví

Zapříčiňující faktory lze rozdělit na objektivní a subjektivní.

 1. Objektivní faktory: celkové společenské klima (politika zaměstnanosti, postoj společnosti k minoritám, bytová politika atd.)
 2. Subjektivní faktory: osobnost jedince, rodinné zázemí, sociální adaptace atd.

Existující služby

Organizace pracující s bezdomovci jsou obvykle napojené na církev, obvykle se jedná o služby poskytované městskými či diecézními charitami. Další organizací pracujícími s bezdomovci je též Český červený kříž.

Jako konkrétní služby je možné zmínit sociální poradenství a dále azylové domy, ubytovny či noclehárny. Cílem poradenství je zejména objasnit klientům jejich možná práva a pomoci jim zorientovat se v síti poskytovaných služeb. Součástí je též pomoc při jednání s úřady, doprovod a zprostředkování kontaktu s patřičnou službou. Poradenství je bezplatné a bývá poskytováno zpravidla v poradnách pro osoby bez přístřeší či v občanských poradnách.

Azylové domy mohou, kromě ubytování, stravování a možnosti osobní hygieny, poskytovat též aktivity vedoucí k překonání bezdomovectví (práce či profesní příprava, nácvik hospodaření s penězi a další).


Jaký máte dojem z bezdomovců? Vítězí u vás strach, soucit či lítost? Myslíte si, že je snadné dostat se z takovéto situace?

 

Propad na okraj společnosti – bezdomovectví patří do témat
 • bezdomonectví kulimirka 26.12.2010 23:11:34

  myslím ,že člověk musí chtít a mít chuť do života a chuŤ pracovat a mít pro co žít

 • bezdomovectvi martin 08.03.2010 16:35:12

  ahojte.sam jsem tuto situaci zazil,a pravdou je,ze zalezi na cloveku co vubec chce.ja osobne jsem takhle zit nechtel a chytl se 1 pracovni nabidky co se nasla a zacal pracovat.taky je pravdou,ze je dulezita pomoc s nekoho blizkych,pokud nekdo je.potom to jde rychle nahoru,to by se clovek divil.mel jsem dluhy okolo 250000 kc a za 3 roky vse splaceno.pracuji jako soustruznik a praci si drzim jak nejvic to jde.ted,az na male malickosti si vedu docela prumerne na obcana ceske republiky.ale rozhodne bych tak uz asi nedopadl.jsou totiz veci,kterym se clovek prinauci a situaci nejvetsi nouze zvladne lepe,nez lidi nezkuseni v tomto problemu.jak se to uz tak rika,nic se neji tak horke,jak vypada.a vse se da resit.ale musi clovek chtit a videt trochu budoucnost

 • bezdomovectvi jana 08.03.2010 07:52:30

  je my jich lito mam u sebe kluka ktery k tomu nemel daleko je to o pomocne ruce

 • Bezdomovectvi tulipan 06.03.2010 17:34:53

  Za vse muzou nasi politici ty okradou kazdeho z nas jak to jen jde pro sve blaho a nedivaj se na nikoho jedine smrt na ne prejme jim nenazrancum tu nejhorsi smrtZe jim neni trapne vlastne oni zrusi CR tak , VAM dekujeme a tahnete uz k certu.

 • Bezdomovectví Marcela 04.03.2010 09:09:54

  Já se toho moc bojím. Chápu, že člověk by se nikdy neměl dostat až na dno, může pracovat, má-li zdravé ruce. Ale vím, že některé věci v životě jsou těžké a psychika udělá své. . . Mám před bezdomovectvím obrovský respekt a chápu, že tito lidé potřebují pomoct. Ale takovou, kde by jim bylo rozuměno a vědělo se jak na to.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Handicapovaní patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Handicapovaní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku