Sex, početí a handicap: Víte, že existují služby sexuální asistence?

Sex je pro mnohé z nás naprosto přirozenou a nedílnou součástí života. Myšlenka, že na sexuální život má právo každý, ať je to muž či žena, homosexuál, člověk vyššího věku, je jistě v pořádku. Jak je to ale s lidmi, kteří žijí s mentálním či fyzickým postižením? Mají vůbec takové potřeby a touhy? A pokud ano, jak je uspokojují?

Tělesně i duševně postižení lidé mívají po této stránce jistě stejné potřeby a touhy jako lidé zdraví, často však žijí v ústavech, bývají pod stálým dohledem a jejich intimita byla ještě donedávna velkým tabu. I dnes budí podobná témata rozpaky a nejistotu. Sexuální život handicapovaných lidí je pro veřejnost obvykle velká neznámá, možná je to dokonce něco, o čem ani nikdy nepřemýšleli. Oni sami však mají tuto bariéru neustále před sebou, přestože mají nezpochybnitelné právo nejen na sex a partnerský vztah, ale i na rodičovství.

Muž na vozíku - sexuální akt a umělé oplodnění

Zdraví lidé obvykle žijí v mylném domnění, že jakkoli postižený člověk spolu se ztrátou pohybu, zraku, sluchu a podobně, ztrácí také automaticky některé běžné lidské potřeby, zejména potřebu žít s někým ve vztahu, prožívat lásku, mít sex. Je to samozřejmě nesmysl a mnoho lidí, například vozíčkářů, sice uznává, že jejich život prošel určitými změnami v tomto směru, ale rozhodně nemají pocit, že by nežili život se vším všudy, plnohodnotně, tak jako ostatní. Buďme však v tomto případě konkrétní. Pokud chce mít muž na vozíku pohlavní styk se ženou, obvykle potřebuje pomoc lékaře - sexuologa, který mu pomocí injekční aplikace předepsané látky pomůže k nutnému ztopoření pohlavního údu. Člověk s tímto tělesným postižením si tak může pohlavní styk fyzicky užít, tedy mít z něho beze studu příjemné pocity. Většina mužů však mívá problém s ejakulací, proto v případě snahy o početí je tu opět k dispozici pomoc lékařů, kteří odeberou sperma pomocí příslušných technologií a zprostředkují tak obvyklý proces umělého oplodnění.

Sexuální asistence a organizace Rozkoš bez rizika

Služba sexuální asistence není ničím převratně novým, u nás existují první asistenti tohoto druhu zhruba od konce roku 2015. Sexuální asistenti a asistentky mohou handicapovaným klientům poskytnout pomoc při seznamování se se svým tělem a vlastní sexualitou, při uspokojování intimních potřeb pomocí masturbace a sexuálních pomůcek, handicapovaným párům pak pomáhají s přípravami na partnerský život apod. Rodiče handicapovaných pacientů obvykle pomoc sexuálních asistentů vítají. A to zejména v případech, kdy pacient sám není schopen sebeuspokojení a pomoci s tím dosud musela osoba nejbližší. Organizace Rozkoš bez rizika u nás pracuje na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra od roku 2016 zcela legálně, s cílem proškolit více odborných asistentů pro tyto účely.

Sexuální život handicapovaných v dokumentech a médiích

Sex je v dnešní době zcela běžným tématem diskuzí, filmů, literatury apod. Je jen otázkou času, kdy si společnost zvykne takto přijímat i sexualitu trochu odlišnou, tedy sexualitu lidí s postižením. V roce 2010 natočil francouzský režisér Jean-Michel Carré dokument s názvem Sex, láska a handicap. Film pojednává o lidech se zdravotním postižením, kteří mají zájem o intimní kontakt či navázání plnohodnotného partnerského vztahu a potýkají se s nelehkou situací, kdy jsou například zcela odkázáni na aktivitu druhého. Dokument přibližuje veřejnosti osudy a příběhy postižených, ale také zkušenosti sexuologů a terapeutů.

Zdroj: Pravo21.online (autor: Martina Ivanová), Zijushandicapem.cz, Idnes.cz

Přečtěte si také:

Sexualita po čtyřicítce a dál

Viagra pro ženy - pomůže, nebo uškodí?

Foto: Pixabay.com

Sex, početí a handicap: Víte, že existují služby sexuální asistence? patří do témat

Handicapovaní patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Handicapovaní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku